Info

Blått Snack

Blått Snack från SkåneSport.se
RSS Feed
2023
February


2021
December
November
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2020
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2019
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2018
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2017
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2016
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February


Categories

All Episodes
Archives
Categories
Now displaying: June, 2018
Jun 27, 2018
Himmelsblå burväktare sedan 2015 med rötterna i Västergötland. En sköning från Skene som började som utespelare men som 18 åring upptäckte att han hade fallenhet för att stå i målet. Där har han stannat sedan dess. Möt MFF:s andre målvakt, Fredrik Andersson. Fredrik berättar om hur det är att vara andre målvakt i Sveriges finaste fotbollsförening och om att ta chansen när den väl dyker upp. Fredrik som är en av laget bästa golfspelare avslöjar vem som är föreningens i särklass sämsta golfspelare. Det blir snack om passionen för lokal sport och om intresset för hus och hem (Fredrik är utbildad plåtslagare och pappa har byggfirma hemma i Skene). Detta och mycket mycket mer i avsnitt 126 av Blått Snack. Ccieroner som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg.
Jun 20, 2018
Allsvenskans bästa spelare i fjol och en älskade spelare som Malmöpubliken tog till sitt hjärta under de säsonger han spelade i den himmelsblå uniformen. Lika jobbigt som det är att förlora en sådan spelare, lika härligt är det att få honom tillbaka. I veckans Blått Snack möter du mittfältsmotorn med målsinne, Anders Christiansen. Det blir snack om varför skandinaviska spelare har det svårt att etablera sig i den belgiska ligan. Vi pratar skillnaden mellan MFF och Gent vad gäller rehab. Vi pratar VM och drömmar om landslagsspel och om det största livet, att bli förälder. Detta och mycket mer i avsnitt 125 av Blått Snack med Anders Christiansen. Ciceroner som vanligt Retro FM:s Hasse Strandberg och Skånesports Ole Törner.
Jun 12, 2018
Vi minns honom för den snygga framspelningen till 3-0 målet som Mackan kunde peta in bakom Salzburgs målvakt i kvalet till Champions League 2014. I avsnitt 124 av Blått Snack möter du Simon Kroon. Det blir en tur till andra sidan sundet och till Silkeborg på Jylland  där Simon numera spelar för Midtjylland. Vi punkterar myten om den frejdiga danska tekniska fotbollen och får en guidad tur på Jylland. I podden berättar vem som lagar maten åt Simon på vardagarna...(lagkompis med fågelnamn...). Det blir såklart en beskrivning av det numera klassiska MFF målet mot Salzburg och så berättar Simon om låten som supportrarna i Sønderjyske tillägnat honom. Detta och mycket mer i veckans avsnitt av Blått Snack. Ciceroner som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg.
Jun 7, 2018
I den himmelsblå historieboken kallas han för "Interdödaren" efter att ha nickat in 1-1 målet mot Inter på San Siro i Europacupen.  Himmelsblå sedan barnsben (döptes faktiskt i en MFF tröja) och en målspruta under sin tid i MFF. I Blått snack avsnitt 123 möter du Leif Engqvist. Vi får historien bakom målet som gav honom epitetet "Interdödaren" och vi får reda på varför det var lättare att förstå Roy Hodgson än Rickard Norling. Leif berättar om när Olle Nordin släppte in honom för spel mot Costa Rica under VM i Italien 1990 och vi pratar om den klassiska matchen mot Blackburn Rovers när Leif lirade med TFF i slutet av karriären. Detta och mycket mer i avsnitt 123 av Blått Snack. Vid sidlinjen som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg.
1