Info

Blått Snack

Blått Snack från SkåneSport.se
RSS Feed
2023
February


2021
December
November
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2020
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2019
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2018
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2017
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2016
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February


Categories

All Episodes
Archives
Categories
Now displaying: February, 2017
Feb 28, 2017

Han var presskonferensernas okrönta kung i tiden MFF och hans psykkrig mot Red Bull Salzburg vid kvalet till Champions League är redan fotbollshistoria. Han har lirat i Manchester City, han har tagit guld med MFF och numera är han bas över danska landslaget. Möt energipillret med en räv bakom örat, möt Åge Hareide.
Blått snack redaktionen firade ett år jubileum och MFF:s 107 år födelsedag med att bege sig till DBU i Bröndby där Åge Hareide numera har sin fotbollsbas. I podden berättar Åge varför tiden i MFF var den bästa i hans liv. Du får också reda på Åges tankar kring dansk fotboll, allsvenskan 2017, norrmännen och danskarna i MFF:S trupp. Detta och mycket mer i veckans avsnitt av Blått snack. 

"De har en häxa hängande över sig. En häxa som flugit i sju år. Och den fortsätter att flyga över Sverige och Malmö. Det tror jag att de tänker på...:" 
Vi tänker Norge, vi tänker Åge Hareide. Välkommen till avsnitt 57 av Blått Snack!

Feb 21, 2017

Han är MFF:s hadelänning som anslöt till de himmelsblå styrkorna som en slätrakad yngling 2015. Inne på tredje säsongen i Malmö FF  med fotbollsvärldens stiligaste skägg och allsvenskans kvickaste ben, möt Jo Inge Berget i avsnitt 56 av Sveriges ledande  MFF podd: Blått snack.
Det blir snack om en lovande skidåkare som satsade på fotbollen istället och som hade pappa som sin första tränare. Via klubbar som Lyn, Udinese, Strömgodset IF, Molde, Cardiff, Celtic har han blivit en av de mest älskade spelarna de gångna säsongerna i himmelsblått. Det blir snack om skägg, oanade talanger och ett utgående kontrakt. Det och mycket mycket mer i veckans avsnitt  av Blått snack där du möter Malmö FF:S egen viking: Jo Inge Berget. Ciceroner som vanligt är Retro FM:s Hasse Strandberg och Skånesports Ole Törner. Välkommen till avsnitt 56 av Blått snack!

Feb 14, 2017

För ett år sedan gästade han Blått snack första gången. I år är han tillbaka för att summera fjolåret, titta i kristallkulan för 2017 och bortom Möt Malmö FF:s ordförande Håkan Jeppsson.
Håkan berättar om funderingar kring stadionområdet, om spelarförsäljningar och tränarbyte. Det  blir också snack om höstens stora snackis: MFF till en ny europeisk superliga. Det och mycket mycket mer i avsnitt 55 av Sveriges ledande MFF podd: Blått snack. Ciceroner som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg. Välkommen till Blått snack!

Feb 7, 2017

Uppvuxen på Kirseberg i Gula faran och debut i himmelsblått redan som 16 åring. Möt killen som avslutade sin aktiva karriär en bit efter han fyllt 40. Hälften skotte och hälften malmöit  men alltid 100% Malmö FF. I Blått snack möter du Robert Prytz.
Åk med på Robbans fotbollsresa via Kirseberg, MFF, Glasgow Rangers, Young Boys, Bayern Uerdingen, Atalanta, Verona,  och några skotska småklubbar. VI får reda på varför Robban valde IFK Göteborg när han återvände till Sverige på 80-talet och vi får reda på Robbans smultronställen i Glasgow. Möt en en fantastisk fotbollsprofil med ett hjärta som alltid klappar för Malmö FF: Robert Prytz. Ciceroner som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg. Välkommen till avsnitt 54 av Blått snack!

1