Info

Blått Snack

Blått Snack från SkåneSport.se
RSS Feed
2023
February


2021
December
November
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2020
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2019
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2018
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2017
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2016
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February


Categories

All Episodes
Archives
Categories
Now displaying: May, 2016
May 31, 2016

Han är MFF:s mest frispråkige ordförande under hela den himmelsblå historien. Under sina år med ordförandeklubban var han med och startade Nätverket och han var en av de drivande krafterna när Swedbank Stadion skulle byggas. I avsnitt sexton av Blått snack möter du Bengt Madsen.
Det blir snack om pingis, VD rollen i MFF, funderingar om Svenska Cupen och mycket mycket mer. Ciceroner i den himmelsblå världen är som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg

May 24, 2016

En stabil småländsk mittfältare som gjorde 72 matcher i den himmelsblå tröjan och som var med i den legendariska VM truppen 1994 som grävde guld (som blev brons) i USA. Han var dessutom med i den MFF trupp som vann Svenska Cupen 1989. I det femtonde avsnittet av Blått Snack möter du Jonas Thern.
Jonas tar oss med på sin himmelsblå resa som började 1985 när Tord Grip värvade honom från IFK Värnamo. Det blir historier om duster med en hetlevrad Stefan Schwarz till funderingar kring ungdomsverksamhet och tränare. Ciceroner i den himmelsblå världen är som vanligt Retro FM:s Hasse Strandberg och Skånesports Ole Törner. Välkommen till Blått snack, avsnitt femton.

May 19, 2016

Han är Arlövs killen som älskar MFF som en supporter och tack vare fint spel i Torino F.C nu är klar för sommarens  EM i Frankrike. Banden till Arlöv är lika al dente som välkokt pasta. I avsnitt fjorton av Blått snack  möter du Pontus "Ponne" Jansson. 
Det blir snack om uttagningen i EM truppen, spel på gatan hemma i Arlöv, framtiden efter Torino, kärleken till MFF och mycket, mycket mer. Ciceroner i den himmelsblå världen är som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg.

May 10, 2016

Han är Umeåkillen som kom från ett blått lag till ett annat i början av 90-talet. Möt expertkommentatorn med  fem säsonger i MFF, Jens Fjellström.
Jens tar oss på sina resa från Djurgården till MFF och en spännande tur som proffs i Dalin Wanda i Kina. Ciceroner i den himmelsblå världen som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg. Välkommen till avsnitt tretton av Blått Snack!

May 4, 2016

Han är en legend i sin egen tid och har gjort comeback från två svåra korsbandsskador och är killen med egen låt på Swedbank. Möt supporterfavoriten Guillermo "Gische" Molins.
Självklart blir det snack om Gisches framtid i himmelsblått men också om vad unge herr Molins pysslar med när han vill koppla av (lovar att det blir en överraskning...)
Ciceroner i den himmelsblå världen är som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg. Varmt välkommen till avsnitt tolv av Blått snack!

Låtklippen i Gisches avsnitt:
Arrested Development - Tennessee
A Tribe Called Quest - Bonita Appelbaum
Jungle Brothers - What U Waitin For
Kid Frost - La Raza

May 2, 2016

Han är Bornholmskillen som kom till Malmö FF för ett par månader sedan och har vunnit cupen med Örgryte. Nu skall han göra samma sak med MFF. I avsnitt elva möter Du tränare Allan Kuhn.
Det blir såklart mycket snack inför finalen i Svenska Cupen men Du får även reda på vad Allan gör när han kopplar av. Dessutom bjuder Allan på tips inför Bornholms semestern. Ciceroner i den himmelsblå världen är som vanligt Skånesports Ole Törner och Retro FM:s Hasse Strandberg.

1